7 نکته برای مرور دروس

آیا تا به حال در یک دوره آموزشی شرکت کرده اید یا یک کتاب را خوانده اید که پس از چند روز، بدون مرور دروس هیچ چیز از آن به خاطر نیاورید؟

اگر چنین است، به احتمال زیاد شما برای مدتی با دانش جدید خود کاری انجام نداده اید، بنابراین به سرعت محو شده است. بیشتر یادگیری ها باید چندین بار تکرار شوند تا در حافظه بلند مدت ما ثبت شوند. بنابراین، مهم است که آنچه را که آموخته‌اید به طور مرتب مرور کنید.

در این مقاله، ما تعدادی از استراتژی ‌ها برای مرور دروس به شیوه ای علمی تر را بررسی می کنیم.

چرا باید درس ها را مرور کنیم؟

ما چیزها را بلافاصله پس از خواندن، شنیدن یا تماشای آن ها به بهترین نحو به خاطر می آوریم. اما با گذشت زمان، آنچه آموخته ایم، شروع به محو شدن می کند.

به همین دلیل است که مرور دروس بسیار مهم است. این کار به ما امکان می دهد دانش و مهارت های جدید را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل کنیم و سپس آن را در آنجا نگه داریم. هرچه اطلاعات ارزشمندتر یا پیچیده تر باشد، ما باید تلاش بیشتری انجام دهیم.

توجه داشته باشید: مرور دروس آخرین مرحله فرآیند SQ3R است (که مخفف عبارت Survey، Question، Read، Recall و Review است). این یک تکنیک قدرتمند برای کمک به شما در به خاطر سپردن جزئیات کلیدی چیزهایی است که یاد می گیرید.

 

استراتژی بازبینی در مرور دروس چیست؟

استراتژی‌ های مرور، تکنیک ‌هایی برای درگیر شدن مجدد با دروسی هستند که قبلا آموخته‌ اید، به طوری که در ذهن شما تازه بماند. آن ها به ویژه زمانی ارزشمند هستند که شما برای یک هدف خاص یاد می گیرید. به عنوان مثال، برای ارزشیابی یا امتحان.

این استراتژی ها همچنین می توانند برای به خاطر سپردن اطلاعات به طور کلی مفید باشند. به عنوان مثال، زمانی که می خواهید نام افراد را به خاطر بسپارید یا زمانی که نیاز به یادگیری یک سیستم یا فرآیند جدید دارید.

انتخاب نوع استراتژی های مروری که در ادامه به آن ها می پردازیم، به میزان اهمیت دروس و سختی یادگیری آن بستگی دارد. شما همچنین باید مهارت ها و ترجیحات خود را به عنوان یک یادگیرنده در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین رویکرد را برای خود انتخاب کنید.

 

استراتژی های موثر برای مرور دروس

شما می توانید از این هفت استراتژی برای به خاطر سپردن و مرور دروس به طور موثرتر استفاده کنید:

 

 1. درس هایی که می آموزید را فورا بررسی کنید

به محض اینکه درس جدید را یاد گرفتید، چند دقیقه را صرف بررسی آن کنید. دوباره مطالب را بررسی کنید و چیز های جدیدی به یادداشت هایی که قبلا نوشته اید اضافه کنید. همچنین می توانید هر نکته کلیدی را یک بار با صدای بلند برای خود توضیح دهید.

این بررسی به شما کمک می کند اطمینان حاصل کنید که مطلب مورد نظر را به طور کامل یاد گرفته و درک کرده اید. همچنین باعث می شود در مرور ها یا مطالعات بعدی، نیاز به مرور همه مطلب نداشته باشید.

نکته: هنگامی که مطالب را دوباره می خوانید، سعی کنید از یک استراتژی خواندن برای موثرتر کردن روند استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر به تازگی خواندن یک فصل از یک کتاب را به پایان رسانده اید، کمی زمان بگذارید تا سرفصل های بخش و نتیجه گیری را مرور کنید. این به شما کمک می کند تا آنچه را که یاد گرفته اید در ذهن خود اصلاح کنید.

 

 1. مرور دروس را بیشتر از یک بار تکرار کنید

به یاد داشته باشید، انتقال اطلاعات به حافظه بلندمدت شما نیازمند تلاش مکرر است. بنابراین مرور دروس به صورت مکرر ضروری است. در غیر این صورت، جزئیات کلیدی به طور اجتناب ناپذیری از بین خواهند رفت.

معروف ترین کشف هرمان ابینگهاوس، کارشناس حافظه و روان‌شناس – “منحنی فراموشی” – نشان می‌ دهد که چگونه اطلاعات جدید در طول زمان از حافظه محو می‌ شوند، مگر اینکه برای مرور آن‌ ها وقت بگذارید. تحقیقات ابینگهاوس همچنین نشان داد که هر بار که اطلاعات را مرور می کنید، می‌توانید قبل از مرور دوباره، مدت بیشتری صبر کنید.

سعی کنید درس هایی که یاد گرفته اید را در فواصل زمانی معین مرور کنید. به عنوان مثال، پس از مرور اولیه خود، یک یا دو روز دیگر را برای مرور دروس برنامه ریزی کنید، سپس بعد از یک هفته، دو هفته، یک ماه و در فواصل زمانی افزایش یافته پس از آن.

سازمان در اینجا بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که مرور کردن درس ها را حتما به صورت منظم و سازمان یافته انجام دهید.

 

 1. خودتان را بیازمایید

هر بار که درسی را مرور می کنید، خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. این کار هر گونه شکاف در دانش شما را آشکار می کند، زمینه های کلیدی را که باید روی آنها تمرکز کنید برجسته می کند و یادگیری شما را تقویت می کند.

برای مثال، می‌توانید مطالب اصلی را بپوشانید و ببینید که چه مقدار از آن را می‌توانید بنویسید یا از حفظ بگویید. حتی بهتر است، از یک دوست یا همکار کمک بخواهید تا دانش شما را آزمایش کند.

از طرف دیگر، می توانید از سایت ها یا اپلیکیشن ها برای ارزیابی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، Quizlet به شما امکان می‌دهد در موضوعات مختلف در آزمون ‌ها شرکت کنید یا آزمون‌ های خود را بسازید، همچنین FlashCards+  و Studystack، برنامه های دیگری هستند که به شما امکان می دهند یادداشت های درسی ‌خود را به صورت بازی مرور کنید.

 

 1. یادداشت های خود را بازنویسی کنید

به جای اینکه صرفاً یک بار یادداشت بردارید، یادداشت های خود را به طور منظم مرور کنید و هر بار آن ها را بهبود دهید یا اضافه کنید. این یک راه عالی برای تازه و واضح نگه داشتن اطلاعات درسی است.

شما می توانید برای اینکه مطالب جدید اضافه شده را از مطالب قبلی جدا کنید، با رنگ های مختلفی یادداشت های خود را بنویسید.

 

 1. دروسی که یاد گرفته اید را به شخص دیگری آموزش دهید

یکی از قوی ترین راه ها برای تعبیه یادگیری، آموزش آن به دیگران است. یک “شاگرد” مشتاق پیدا کنید و آنچه را که یاد گرفته اید برای او توضیح دهید. این کار چندین مزیت دارد:

 • به سرعت هر جنبه ‌ای از درس را که نمی ‌فهمید یا نمی ‌توانید به خاطر بسپارید، آشکار می‌کند و مشخص می کند که دانش شما در کجا ضعیف‌ تر است.
 • می تواند اعتماد به نفس شما را برای استفاده و به کارگیری دانش خود افزایش دهد.
 • «شاگرد» شما ممکن است از شما سؤالاتی بپرسد، که دانش شما را عمیق تر آزمایش می کند و در این فرآیند، درک شما از موضوع را تقویت می کند.

 

 1. یادگیری خود را عملی کنید

بعید است که خواندن مجدد یادداشت های خود به شما در طولانی مدت برای یاد آوری آن ها کمک کند. در عوض، سعی کنید آنچه را که یاد گرفته اید به کار ببرید.

در برخی موارد، این امر به طور طبیعی اتفاق می افتد. برای مثال، اگر می‌خواهید بر یک نرم ‌افزار جدید مسلط شوید، احتمالاً باید چند بار با آن کار کنید تا در ذهنتان تثبیت شود.

در برخی موارد، عملی کردن آموخته ها ممکن است سخت تر باشد. اگر اینطور است، نکات زیر می تواند آنچه را که آموخته اید تقویت کند:

 • یک اینفوگرافیک برای خلاصه کردن یک فصل از یک کتاب درسی تهیه کنید.
 • اگر می خواهید نام افراد را به خاطر بسپارید، سعی کنید یک طراحی سریع از صورت آن ها انجام دهید و نام آن ها در زیر هر یک بنویسید.
 • پس از ارائه، از تلفن همراه خود برای ضبط آنچه گفته شد استفاده کنید.
 • اگر برای امتحان آماده می‌شوید، برای خودتان یک مسابقه (با پاسخ!) بنویسید تا بعدا دانش خود را آزمایش کنید.

 

 1. بدانید چه زمانی باید استراحت کنید

در نهایت دقت کنید که زیاده روی نکنید. ممکن است وسوسه شوید که قبل از امتحان نیز بار دیگر دروس و مطالب را مرور کنید. اما مرور بیش از حد و بدون استراحت می تواند موجب فرسودگی و خستگی ذهنی شما شود.

تحقیقات نشان می دهد که خواب نقش مهمی در ایجاد خاطرات طولانی مدت دارد. و این فقط به این دلیل نیست که وقتی احساس شادابی می کنید بهتر تمرکز می کنید. خواب بخشی فعال از فرآیند یادگیری است که به مرتب سازی و انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت کمک می کند.

 

چگونه دیگران را به مرور دروس تشویق کنیم؟

اگر شما کسی هستید که دروس را به دیگران آموزش می دهید، برای مثال، اگر میزبان یک کارگاه آموزشی هستید یا کنفرانس و تدریسی ارائه می دهید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به دانشجویان در حفظ آن دانش انجام دهید:

 • در پایان کارگاه یا ارائه، خلاصه ای واضح از آنچه به آن ها گفته اید ارائه دهید. این امر باعث می شود افراد فورا اطلاعات را بررسی کنند.
 • افراد را تشویق کنید تا برای درک و یادگیری بهتر مطالب، از شما سوال بپرسند و با موضوع مورد بحث درگیر شوند.
 • اطلاعات را فقط یک بار انتقال ندهید. درعوض، در ارتباطات آینده، مانند ارائه‌ های بعدی، به آن بازگردید حتی اگر مختصر باشد. سعی کنید هر بار آن را به روشی متفاوت ارائه دهید تا افراد را علاقمند و درگیر نگه دارید.
 • هنگامی که اطلاعات به ویژه مهم یا پیچیده است، افراد را تشویق کنید که به طور منظم آن را مرور کنند، به ویژه در لحظات کلیدی برای مثال، قبل از یک جلسه، یا در حین انجام کار آماده سازی برای یک پروژه.
 • دانشجویان خود را تشویق کنید تا در مورد چیزهایی که آموخته اند بحث کنند و به آن ها کمک کنید تا راه هایی برای به کارگیری دانش و مهارت های جدید خود بیابند.

هدیه نجفی

3 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !