مقایسه انواع جزوه زیست شناسی

چرا از جزوه زیست شناسی استفاده می کنیم؟

امروزه با پیچیده شدن درس ها، عموما برای بهبود یادگیری دروس دانش آموزان ترجیح می دهند از جزوه استفاده کنند. انواع جزوه زیست شناسی که به شکل های مختلف در اختیار دانش آموزان قرار می گیرند، سبک های بسیار متنوعی دارند و گاها تصویر محور، نمودار محور، نکته محور و یا شکل های دیگری از جزوه هستند.

طبیعتا جزوه هایی که برای دروس متفاوت تدوین می شوند سبک های متفاوتی دارند. این جزوه ها در صورتی بیشترین کمک را در یادگیری زیست شناسی به دانش آموزان دارند که متناسب با سبک آموزش آن درس تدوین شوند.

ابتدا با انواع جزوه زیست شناسی آشنا شویم و مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم.

 

انواع جزوه های زیست شناسی:

1- تصویر محور:

جزوه زیست شناسی تصویر محور روی تصاویر کتاب و نکات استنباطی از این تصاویر تاکید دارد و سعی بر این امر دارند که نکات تمام تصاویر کتاب را مو به مو برای دانش آموز بیان کند.

مزایا:

– دانش آموز به خوبی با تصاویر آشنا می شود.

– تست های مربوط به تصاویر را نسبت به قبل راحت تر حل می کند.

معایب:

– غافل شدن دانش آموز از نکات پنهان در متن کتاب

– دسته بندی سخت نکات در ذهن

 

2- نمودار محور:

جزوه زیست شناسی نمودار محور وارد ریز مسائل و نکات درس مربوطه نمی شود و عموما با طبقه بندی مطالب و رسم نمودار، در ذهن یادگیرنده نقشه ی ذهنی ایجاد می کند.

مزایا:

– یادسپاری مطلوب و دقیق.

– فراموشی دیرتر.

معایب:

– عدم توجه به تصاویر.

– عدم توجه به نکات ریز و استنباطی متن.

 

3- نکته محور:

جزوه زیست شناسی نکته محور از ابتدای درس در کنار یادگیری برای دانش آموز نکات ریز، تحلیلی و گاها دشوار درس زیست شناسی را بیان می کند. مفاهیم ابتدایی درس را به همراه مطالب و نکات تکمیلی به دانش آموز ارائه می دهد.

مزایا:

– برای دانش آموزان سطح بالا، باعث درک بیشتر مطلب می شود.

– بهبود تست زنی در کوتاه مدت

معایب:

– دانش آموزان سطح پایین مطالب را قاطی می کنند.

– یادسپاری بسیار مشکل است.

 

کدام نوع جزوه زیست شناسی بهتر است؟

در اصل نمی توان گفت که دقیقا کدام سبک جزوه زیست شناسی بیشتر به دانش آموز کمک می کند. هر کدام از این سبک ها، برای یادگیری طیف خاصی از دانش آموزان کاربردی تر هستند. مثلا دانش آموزی که از مشکل یادسپاری مطالب رنج می برد، جزوه زیست شناسی نمودار محور در یادسپاری کمک بسیار بیشتری به او می کند. دانش آموزان سطح بالایی که به طور کامل به مفاهیم اولیه مسلط هستند، بهتر است از جزوه ی نکته محور استفاده کنند.

با این حال هیچ کدام از این سبک جزوه ها به تنهایی همه ی نیاز های دانش آموز را برآورده نخواهد کرد. زیرا دانش آموز در طول سال با مطالعه مطالب و یادگیری مفاهیم جدید، کم کم مطالب گذشته را فراموش می کند. حتی اگر دانش آموز سطح بالایی هم داشته باشد، بدون نقشه ی ذهنی بخشی از مطالب از ذهن او پاک می شود و یا در به یاد آوردن آن مطالب دچار مشکل می شود.

 

آیا مطالعه جزوه می تواند برای یادگیری زیست شناسی کافی باشد؟

به یاد داشته باشید هیچ جزوه ای نمی تواند تمام نیاز های دانش آموز را در یادگیری زیست شناسی برطرف کند. دانش آموز باید کم و کاستی های خود را بشناسد و آن ها را برطرف کند. این کار صرفا با حل سوالات زیاد امکان پذیر می شود.

لازم به ذکر است که هیچ جزوه ای در درس زیست شناسی نمی تواند جایگزین کتاب درسی باشد. قبل از مطالعه هرگونه جزوه و کتاب کمک آموزشی، لازم است متن کتاب درسی با دقت بسیار زیاد مطالعه شود و تصاویر کتاب درسی بسیار ریزبینانه مورد بررسی قرار گیرند.

 

نقش تست در یادگیری!

امروزه شاهد سبک جدیدی در کنکور و آموزش هستیم. سوالات طراحان کنکور و آزمون های مختلف، روی مفاهیم پیچیده و ترکیبی و استنباطی کتاب دست گذاشته و سوالات خود را با تکیه بر این سبک ها طراحی می کنند. برخی دانش آموزان مخصوصا دانش آموزان پایه دهم هنوز به شیوه ی دوره اول متوسطه عادت دارند.  این دانش آموزان نمی توانند خود را با این سبک تطبیق دهند. آن ها در آزمون های مدرسه و موسسات و حل تست های کتاب های کمک آموزشی، با مشکل مواجه می شوند.

راه کار اینجاست که این دانش آموزان تا به طور مداوم و پیوسته، تست های گوناگون را حل کند. علاوه بر تحلیل تست های حل شده، به این موضوع دقت کند که بیشتر اشتباهاتش در چه سبک سوالات و به چه دلیل اتفاق افتاده اند و برای برطرف کردن آن ها تلاش کند.

از طرفی، تست زدن مرتب، باعث ماندگاری چند برابری مطالب را در ذهن دانش آموز می شود. از طرف دیگر نوع اشتباهات دانش آموز را به او نشان می دهد تا برای برطرف کردن این اشتباهات تلاش کند.

 

جزوه زیست شناسی لب کلام

جزوه زیست شناسی پایه به پایه لب کلام ترکیبی از این سبک ها برای آموزش و یادگیری است. در ابتدای هر بخش برای مفهوم سازی بهتر و ایجاد نقشه ذهنی، نمودار وجود دارد. سپس نکات تصاویر بررسی شده و در کنار برخی تصاویر جای خالی برای یادداشت نکات بیشتر قرار دارد. در پایان هر بحث هم به نکات مهم آن قسمت اشاره شده است.

جزوه جمع بندی جانوری لب کلام اما بیشتر گرایش تصویری و نکته محور دارد.  مولف، این جزوه را با هدف جمع بندی و کنار هم قرار دادن مطالب هر جانور در کتاب های زیست شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم تالیف کرده است. جزوه جانوری برای کسانی که نکات را به طور تفکیک شده تقریبا می دانند و می خواهند سرعت خود را در یادآوری مطالب افزایش دهند مناسب است. همچنین این جزوه به طور اختصاصی دیدگاه طراحان کنکور به تصاویر کتاب را محور جمع بندی قرار داده و برای دسته بندی و مرتب کردن مطالب مربوط به جانوران در ذهن دانش آموز اهمیت ویژه ای قائل شده است.

توجه داشته باشید که اگر دانش آموز در ابتدا یا میانه ی یادگیری تمام نکات را به صورت موردی مطالعه کند دچار چند مشکل خواهد شد:

مشکل اول:

این نکات مخصوصا در درس زیست شناسی پایان ناپذیرند و طراح هر سوال تستی یا جزوه زیست شناسی، می تواند از دیدگاه های متنوعی به این نکات نگاه کند. پس بهتر است که جزوه زیست شناسی به جای بیان ریز به ریز نکات، به ایجاد مفهوم بپردازد.

مشکل دوم

وقتی دانش آموز نکات زیادی را حفظ کند، حتی اگر مفهوم آن ها در ذهنش شکل بگیرد، با گذر زمان و درگیر شدن با مطالب و مفاهیم جدید، یادآوری نکات پیشین مشکل می شود و شخص مفاهیم و نکات را به کندی یه یاد می آورد.

با توجه به مواردی که گفتیم، در جزوه زیست شناسی لب کلام در کنار نکات، تصاویر و نمودار هایی وجود دارد تا ایجاد مفهوم و یادسپاری برای همه دانش آموزانی که از این جزوه استفاده می کنند، به حداکثر برسد.

 

جزوه های لب کلام

حتما به جزوه های لب کلام سر بزنید. این جزوه ها به شما در یادگیری زیست شناسی و جمع بندی کمک شایانی خواهند کرد.

جزوه جانوری

جزوه زیست دهم

 

تست در جزوه زیست دهم لب کلام

در انتهای هر فصل از جزوه زیست شناسی پایه به پایه لب کلام، به ترتیب موضوعات فصل تست های آموزشی وجود دارد که بعضا مربوط به کنکور و یا مشابه سبک طراحی سوالات کنکور هستند.

دانش آموز می تواند با حل این تست ها، میزان دانش و یادگیری خود را محک بزند و با توجه به تمامی گزینه های هر تست، نکاتی که از نظر او پنهان مانده بودند و یا به هر دلیل متوجه این نکات نشده بود را کشف کند و در بخش های مخصوص در جزوه یادداشت کند.

توجه داشته باشید این تست ها صرفا تست های آموزشی هستند و نیاز دانش اموز را به طور کامل به کتاب تست برطرف نمی کنند و دانش آموز باید در کنار این جزوه از کتاب های تست استفاده کند.

در جزوه ی جمع بندی جانوری هم در انتهای جزوه، تست های کنکور جانوری مطرح شده در کنکور داخل و خارج کشور هر سال به طور جداگانه مطرح شده اند و برای آن ها پاسخ تشریحی تالیف شده است.

آقای عبدالهی

7 مطلب منتشر شده

مدیر مجموعه لب کلام ایده پرداز و تکنولوژیست آموزشی مدرس زیست شناسی صدا و سیمای خوزستان مدرس آموزشگاه های برتر کنکوری اهواز تنها دارنده مدل های سه بعدی زیست شناسی درسی در ایران سازنده بزرگترین بانک فیلم و انیمیشن درسی زیست شناسی به زبان فارسی مدرس مدارس استعداد های درخشان و نمونه

درباره این مطلب نظر دهید !