معرفی 20 تکنیک برای تندخوانی و مطالعه هوشمند

برای بهبود نمرات خود، یا می توانید زمان بیشتری را صرف مطالعه کنید، یا می توانید تندخوانی را یاد بگیرید و بیاموزید که هوشمندانه مطالعه کنید. شما به غیر از درس خواندن، تکالیف زیادی دارید که باید انجام دهید؛ پروژه هایی که باید روی آنها کار کنید و تست هایی برای مطالعه دارید.

به علاوه، شما فعالیت ها و تعهدات دیگری هم دارید. شما می خواهید زندگی و فعالیت های اجتماعی خود را نیز داشته باشید. در نتیجه بهتر است به جای مطالعه کردن در ساعات بیشتر، تندخوانی و مطالعه هوشمندانه تر را بیاموزید.

در این مقاله ما به 25 تکنیک برای تندخوانی و مطالعه هوشمندانه اشاره کرده و آن ها را بررسی می کنیم.

چگونه هوشمندتر و کارآمدتر مطالعه کنیم؟

مطالعه هوشمند اساساً به معنای یادگیری نحوه یادگیری است. این شامل نحوه یادگیری سریعتر و کارآمدتر است، در حالی که اطلاعات را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

1. همان اطلاعات را به روش های مختلف بیاموزید

تحقیق (ویلیس، جی. 2008) نشان می دهد که رسانه های مختلف قسمت های مختلف مغز را تحریک می کنند. هر چه مناطق بیشتری از مغز فعال شوند، احتمال اینکه اطلاعات را درک کرده و حفظ کنید بیشتر است.

بنابراین برای یادگیری یک موضوع خاص، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • یادداشت های کلاس را بخوانید
 • کتاب درسی را بخوانید
 • ویدیو یا ویس کلاس را گوش کنید
 • یک نقشه ذهنی ایجاد کنید
 • آنچه را که آموخته اید به کسی بیاموزید
 • مسائل تمرینی را از منابع مختلف انجام دهید

البته، شما نمی توانید همه این کارها را در یک جلسه انجام دهید. اما هر بار که موضوع را مرور می‌کنید، از یک منبع یا روش متفاوت استفاده کنید. از این طریق سریع‌ تر یاد خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای مرور بهتر دروس

 

2. هر روز به جای تمرکز بر یک یا دو موضوع، چندین موضوع را مطالعه کنید

مطالعه چندین موضوع در روز برای کمک به تمرکز شما موثرتر از فرو رفتن عمیق در یک یا دو موضوع است (روهرر، دی. 2012).

به عنوان مثال، اگر در حال آماده شدن برای امتحانات ریاضی، تاریخ، فیزیک و شیمی هستید، بهتر است هر روز مقداری از هر درس را مطالعه کنید. این رویکرد به شما کمک می‌کند تا سریع‌ تر از تمرکز بر ریاضیات در روز دوشنبه، تاریخ در روز سه‌ شنبه، فیزیک در چهارشنبه، شیمی در پنجشنبه و… یاد بگیرید.

چرا؟

زیرا اگر تعداد زیادی از موضوعات مشابه را در یک روز مطالعه کنید، احتمالاً اطلاعات مشابه را اشتباه می گیرید.

بنابراین به عنوان یک نکته برای تندخوانی و یادگیری سریعتر، زمان مطالعه خود را برای هر موضوع اختصاص دهید. با انجام این کار، مغز شما زمان بیشتری برای تثبیت یادگیری شما خواهد داشت.

 

3. به جای انباشته کردن، اطلاعات را به صورت دوره ای مرور کنید

اگر می خواهید اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلندمدت منتقل کنید، مرور دوره ای ضروری است. این به شما کمک می کند تا نمرات بهتری در امتحان بگیرید.

بسته به مدت زمانی که می خواهید اطلاعات را حفظ کنید، فاصله مرور بهینه متفاوت است. اما تجربه (هم خودم و هم از طریق کار با دانش آموزان) به من می گوید که فواصل بازبینی زیر به خوبی نتیجه می دهد:

 • مرور اول: 1 روز پس از یادگیری اطلاعات جدید
 • مرور دوم: 3 روز پس از مرور اول
 • مرور سوم: 7 روز پس از مرور دوم
 • مرور چهارم: 21 روز پس از مرور سوم
 • مرور پنجم: 30 روز پس از مرور چهارم
 • مرور ششم: 45 روز پس از مرور پنجم
 • مرور هفتم: 60 روز پس از مرور ششم

 

4. جلوی کلاس بنشینید

اگر می‌توانید محل نشستن تان را در کلاس انتخاب کنید، صندلی جلویی را بگیرید. مطالعات نشان می دهد که دانش آموزانی که در جلو می نشینند تمایل به کسب نمرات امتحانی بالاتری دارند (رنلز و چاوداری، 1988). میانگین نمرات دانش آموزان، بسته به جایی که در کلاس می نشینند، به شرح زیر است (گیلز، 1982):

 • ردیف های جلو: 80%
 • ردیف‌های میانی: 71.6%
 • ردیف های عقب: 68.1%

این یافته‌ها در شرایطی به‌دست آمدند که موقعیت‌ های نشستن توسط معلم تعیین شده بود. این بدان معناست که این فقط موردی نیست که دانش‌آموزان با انگیزه‌ تر در جلو بنشینند و دانش‌ آموزان با انگیزه کمتر، عقب بنشینند.

با نشستن در جلو، می توانید تخته را ببینید و معلم را با وضوح بیشتری بشنوید و تمرکز شما نیز بهبود می یابد.

 

5. چند کار را همزمان انجام ندهید

مطالعات نشان داده اند چند وظیفگی(Multitasking) باعث می‌شود شما بازدهی کمتری داشته و حواس پرت تر شوید. حتی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که ادعا می‌کنند در انجام چند کار خوب عمل می‌کنند، در واقع بهتر از افراد معمولی نیستند.

دانش آموزان موثر در هر زمان فقط بر روی یک چیز تمرکز می کنند. بنابراین سعی نکنید در حالی که متناوب به پیام‌های متنی پاسخ می‌دهید، تلویزیون تماشا می‌کنید و فید توییتر خود را بررسی می‌کنید، مطالعه کنید.

در اینجا چند پیشنهاد برای چگونگی مطالعه هوشمند با بهبود تمرکز وجود دارد:

 • اعلان ها را در گوشی خود خاموش کنید
 • گوشی خود را کنار بگذارید یا آن را بر روی حالت هواپیما قرار دهید
 • از تمام برنامه های پیام رسانی خارج شوید
 • دسترسی به اینترنت را در رایانه خود خاموش کنید
 • از اپلیکیشنی مانند Freedom استفاده کنید
 • تمام پنجره های مرورگر اینترنت خود را که به وظیفه ای که روی آن کار می کنید مربوط نمی شود، ببندید
 • به هم ریختگی محل مطالعه خود را مرتب کنید

 

6. اطلاعات را ساده، خلاصه و فشرده کنید

از ابزارهای یادگاری مانند کلمات اختصاری استفاده کنید، زیرا ثابت شده است که آن ها کارایی یادگیری را افزایش می دهند. به عنوان مثال اگر می خواهید طیف الکترومغناطیس را به ترتیب حفظ کنید، می توانید با ترتیب آن ها یک جمله بسازید.

 

7. به جای استفاده از لپ تاپ، با دست یادداشت برداری کنید

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه کارآمد مطالعه کنید، یادداشت های خود را با دست بنویسید.

دانشمندان این را توصیه می‌کنند، و نه فقط به این دلیل که در هنگام استفاده از لپ‌تاپ‌ تان بیشتر به حواس‌ پرتی‌ های آنلاین تسلیم می‌شوید. حتی زمانی که لپ‌تاپ‌ ها فقط برای یادداشت‌ برداری استفاده می‌شوند، یادگیری در یادداشت برداری دستی مؤثرتر است (Mueller, P. 2013).

چرا؟

زیرا دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می کنند تمایل به پردازش و قالب بندی مجدد اطلاعات دارند. در مقابل، یادداشت‌ برداران لپ‌تاپ تمایل دارند آنچه را که معلم می‌گوید کلمه به کلمه بنویسند، بدون اینکه ابتدا اطلاعات را پردازش کنند.

به این ترتیب دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می کنند در آزمون ها و امتحانات بهتر عمل می کنند.

 

8. نگرانی های خود را بنویسید

آیا در این امتحان خوب عمل خواهم کرد؟

اگر مفاهیم و معادلات کلیدی را فراموش کنم چه؟

اگر امتحان سخت تر از حد انتظار باشد چه؟

این نوع افکار احتمالا قبل از امتحان در سر شما می گذرد. اما اگر این افکار بیداد کنند، اضطراب همراه می تواند بر نمرات شما تأثیر بگذارد.

راه حل اینجاست:

در یک آزمایش، محققان دانشگاه شیکاگو کشف کردند که دانش‌آموزانی که به مدت 10 دقیقه در مورد احساسات خود در مورد امتحان آینده می‌نوشتند، عملکرد بهتری نسبت به دانش‌آموزانی داشتند که این کار را نکردند. محققان می گویند که این تکنیک به ویژه برای افراد نگران موثر است.

روانشناس کیتی کلین نیز نشان داده است که نوشتن رسا، در قالب ژورنال، حافظه و یادگیری را بهبود می بخشد. کلاین توضیح می‌دهد که چنین نوشته‌هایی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا احساسات منفی خود را بیان کنند، که به آن ها کمک می‌کند تا این احساسات کمتر حواس آن ها را پرت کند.

برای اینکه کمتر مضطرب باشید، 10 دقیقه وقت بگذارید و تمام موارد مربوط به امتحان آینده را که نگران آن هستید یادداشت کنید. در نتیجه این تمرین ساده، نمرات بهتری کسب خواهید کرد.

 

9. خود را مرتبا بیازمایید

دهه‌ها تحقیق نشان داده است که اگر می‌خواهید عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشید، خودآزمایی بسیار مهم است. در یک آزمایش، کیت لایل، روانشناس دانشگاه لوئیزویل، یک درس آمار را به دو گروه از دانشجویان کارشناسی آموزش داد.

برای گروه اول، لایل از دانشجویان خواست که در پایان هر سخنرانی یک آزمون چهار تا شش سوالی را تکمیل کنند. آزمون بر اساس مطالبی بود که او به تازگی آموزش داده بود. برای گروه دوم، لایل هیچ آزمونی به دانشجویان نداد.

در پایان دوره، لایل متوجه شد که گروه اول در هر چهار امتحان میان ترم به طور قابل توجهی از گروه دوم بهتر عمل کردند. بنابراین منفعلانه کتاب درسی یا یادداشت های کلاس خود را مطالعه نکنید. با بررسی مفاهیم و معادلات کلیدی، هوشمندانه مطالعه کنید.

تکنیک فاینمن به ویژه در درک مفاهیم و به خاطر سپردن طولانی مدت آن ها موثر است. و همانطور که برای یک آزمون آماده می شوید، تا آنجا که می توانید سوالات تمرینی را از منابع مختلف حل کنید.

 

10. آنچه را که یاد می گیرید با چیز هایی که از قبل می دانید مرتبط کنید

با پیوند دادن مفاهیم جدید با دانشی که از قبل دارید، به تندخوانی کمک می کنید. دانشمندان هنری رودیگر و مارک مک دانیل در کتاب خود، «آن را بچسب: علم یادگیری موفق» توضیح می‌دهند که هر چه مفاهیم جدید را قوی‌ تر به مفاهیمی که قبلا درک کرده‌اید مرتبط کنید، سریع‌تر اطلاعات جدید را یاد خواهید گرفت.

برای مثال، اگر در مورد برق یاد می‌گیرید، می‌توانید آن را با جریان آب مرتبط کنید. ولتاژ شبیه فشار آب، جریان مشابه نرخ جریان آب، باتری شبیه به پمپ و غیره است.

مثال دیگر: می‌توانید گلبول‌های سفید را به‌عنوان «سربازانی» در نظر بگیرید که از بدن ما در برابر بیماری‌ها که «دشمنان» هستند، دفاع می‌کنند.

فکر کردن در مورد چگونگی اتصال اطلاعات جدید به آنچه از قبل می‌دانید زمان و تلاش می‌برد، اما این سرمایه‌گذاری ارزشش را دارد.

 

11. اطلاعات کلیدی را با صدای بلند بخوانید.

مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد خواندن اطلاعات با صدای بلند به دانش‌ آموزان کمک می‌کند تا سریع‌ تر از خواندن بی‌صدا یاد بگیرند.

دلیل این امر چیست؟

وقتی اطلاعات را با صدای بلند می خوانید، هم آن را می بینید و هم می شنوید. از طرف دیگر، وقتی اطلاعات را در سکوت می خوانید، فقط آن ها را می بینید.

خواندن تک تک کلمات از هر مجموعه یادداشت با صدای بلند عملی نیست. این خیلی زمان می برد. بنابراین در اینجا فرآیندی است که من توصیه می‌کنم با بلند خواندن سریع‌تر مطالعه کنید:

مرحله 1: همانطور که یادداشت های خود را می خوانید، زیر مفاهیم/معادلات کلیدی خط بکشید. برای حفظ کردن این مفاهیم/معادلات کلیدی متوقف نشوید. زیر آن ها خط بکشید و ادامه دهید.

مرحله 2: بعد از اینکه مرحله 1 را برای کل مجموعه یادداشت ها کامل کردید، به قسمت های زیر خط کشیده شده برگردید و هر مفهوم/معادله کلیدی را هر چند بار که لازم می دانید با صدای بلند بخوانید.

مرحله 3: بعد از اینکه این کار را برای هر یک از مفاهیم/معادلات کلیدی انجام دادید، سه دقیقه استراحت کنید.

مرحله 4: وقتی استراحت سه دقیقه ای شما به پایان رسید، هر بار به سراغ هر مفهوم/معادله خط کشیده شده بروید و آن را بپوشانید (با دست یا با یک تکه کاغذ). خودتان را امتحان کنید تا ببینید آیا واقعا آن را حفظ کرده اید یا خیر.

مرحله 5: برای مفاهیم/معادلاتی که با موفقیت حفظ نکرده اید، مراحل 2، 3، و 4 را تکرار کنید.

 

12. به طور منظم استراحت کنید

استراحت منظم، بهره وری کلی را افزایش می دهد و تمرکز را بهبود می بخشد (آریگا و لیراس، 2011). به همین دلیل این ایده خوبی نیست که برای مطالعه در یک امتحان، شش ساعت متوالی خود را در اتاق خود حبس کنید.

ممکن است احساس کنید از این طریق مطالعه بیشتری انجام می‌دهید، اما تحقیقات ثابت می‌کند که استراحت به شما کمک می‌کند در درازمدت سریع‌ تر مطالعه کنید. بنابراین به ازای هر 40 دقیقه کار، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید.

توصیه می کنم از تایمر یا کرونومتر استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که چه زمانی استراحت کنید و چه زمانی به مطالعه برگردید. در زمان استراحت، از استفاده از تلفن یا رایانه خودداری کنید، زیرا این وسایل مانع از آرامش کامل ذهن شما می شوند.

 

13. در پایان هر جلسه مطالعه به خود پاداش دهید

قبل از شروع یک جلسه مطالعه، یک پاداش مشخص برای تکمیل جلسه تعیین کنید. با انجام این کار، شکل گیری حافظه و یادگیری را ارتقا می دهید.

پاداش می تواند چیزی ساده باشد. مانند:

 • رفتن برای یک پیاده روی کوتاه
 • خوردن یک میان وعده سالم
 • گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود
 • کشش
 • انجام چند ست تمرین
 • نواختن یک آلت موسیقی
 • دوش گرفتن

اگر در پایان هر جلسه به خود پاداش دهید، هوشمندانه تر مطالعه خواهید کرد و سریع تر یاد خواهید گرفت.

 

14. روی فرآیند تمرکز کنید، نه نتیجه

دانش‌آموزانی که در مدرسه موفق می‌شوند، بر یادگیری اطلاعات تمرکز می‌کنند، نه تلاش برای کسب نمره مشخص. تحقیقات کارول دوک روانشناس استنفورد نشان می دهد که این دانش آموزان:

 • بر تلاش تمرکز می کنند نه نتیجه نهایی
 • روی فرآیند تمرکز می کنند، نه روی دستاورد
 • باور دارند که آن ها می توانند پیشرفت کنند (حتی در موضوعات ضعیفشان) به شرطی که وقت بگذارند و سخت کار کنند
 • موفقیت را به‌ عنوان تحت فشار قرار دادن خود برای یادگیری چیزهای جدید تعریف می کنند، نه به‌ عنوان دریافت مستقیم نمره 20

دانش آموزان نه چندان موفق تمایل به تعیین اهداف عملکرد دارند، در حالی که دانش آموزان موفق تمایل به تعیین اهداف یادگیری دارند.

تفاوت بین این دو نوع هدف چیست؟

اهداف عملکردی (مثلاً کسب 90 درصد در آزمون ریاضی بعدی، ورود به مدرسه ای با رتبه برتر) در مورد باهوش به نظر رسیدن و اثبات خود به دیگران است.

در مقابل، اهداف یادگیری (به عنوان مثال انجام سه مسئله جبر یک روز در میان، یادگیری پنج کلمه جدید فرانسوی در روز) در مورد تسلط و رشد است.

اکثر مدارس بر اهمیت گرفتن نمره امتحانی خاص یا قبولی در تعداد معینی از دروس تاکید دارند. از قضا، اگر می‌خواهید این استانداردها را برآورده کنید و از آنها پیشی بگیرید، بهتر است نتیجه مطلوب را نادیده بگیرید و به جای آن بر فرآیند یادگیری تمرکز کنید.

 

15. حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید

احتمالا فکر می کنید به اندازه کافی آب می نوشید، اما مطالعات نشان می دهد که تا 75٪ از مردم در وضعیت مزمن کم آبی هستند. کم آبی برای مغز و نمرات امتحانات نیز مضر است.

محققان دانشگاه شرق لندن دریافته‌ اند که قدرت پردازش ذهنی مغز شما زمانی که کم آب می‌شوید کاهش می‌یابد (Edmonds, C. 2013). تحقیقات بیشتر نشان داده است که کم آبی حتی باعث کوچک شدن ماده خاکستری مغز شما می شود.

راه حل ساده؟

حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. هر جا که می روید یک بطری آب با خود ببرید و قبل از شروع تشنگی آب بنوشید.

و اگر در امتحان شرکت می کنید، یک بطری آب با خود ببرید. هر 40 دقیقه یا بیشتر، مقداری آب بنوشید. این به شما کمک می کند هیدراته بمانید و عملکرد امتحان خود را بهبود ببخشید. به علاوه، این کار همچنین به عنوان یک استراحت کوتاه برای تازه کردن ذهن شما عمل می کند.

 

16. حداقل سه بار در هفته ورزش کنید

ورزش برای بدن شما مفید است. همچنین برای مغز شما بسیار مفید است. مطالعات مختلف نشان داده است که ورزش:

 • حافظه شما را بهبود می بخشد
 • عملکرد مغز شما را بهبود می بخشد
 • بروز افسردگی را کاهش می دهد
 • به پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و پوکی استخوان کمک می کند
 • کیفیت خواب شما را افزایش می دهد
 • استرس را کاهش می دهد
 • خلق و خوی شما را بهبود می بخشد
 • و…

بنابراین برای تندخوانی و مطالعه هوشمندانه، حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید. شما سالم تر و پرانرژی تر خواهید بود و همچنین اطلاعات را بهتر به خاطر خواهید آورد.

 

17. حداقل هشت ساعت در شب بخوابید

وقتی به نحوه تندخوانی و مطالعه موثر فکر می کنید، از خواب غافل نشوید. بارها و بارها می شنوم که دانشجویان می گویند: «خیلی کار برای انجام دادن وجود دارد». به عنوان یک دانش آموز، خواب اغلب بیشتر شبیه یک تجمل است تا یک ضرورت.

اما تحقیقات در مورد خواب چه می گوید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر خواب کافی داشته باشید، تمرکز بیشتری خواهید داشت، سریع‌تر یاد می‌گیرید و حافظه‌ تان بهبود می‌یابد. همچنین با استرس به طور موثرتری مقابله خواهید کرد.

بنابراین حداقل هشت ساعت در شب بخوابید. به این ترتیب، جلسات مطالعه پربارتری خواهید داشت و نیازی به صرف زمان زیادی برای مطالعه کتاب ها نخواهید داشت.

علاوه بر این، متخصص خواب دن تیلور می گوید که یادگیری سخت ترین مطالب، بلافاصله قبل از رفتن به رختخواب، یادآوری روز بعد را آسان تر می کند. بنابراین هر زمان که ممکن است، برنامه خود را طوری تنظیم کنید که سخت ترین موضوع را درست قبل از خواب مطالعه کنید.

 

18. میوه بخورید

میوه ها سرشار از فلاونوئیدها هستند که باعث تقویت ارتباطات در مغز و تحریک بازسازی سلول های مغز می شود. به عنوان مثال محققان دانشگاه ریدینگ دریافته اند که خوردن زغال اخته حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را بهبود می بخشد. خوردن میوه همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری های دژنراتیو مانند آلزایمر کمک کند.

 

19. مرغ و تخم مرغ بخورید

تیمی از محققان دانشگاه بوستون یک مطالعه طولانی مدت بر روی 1400 بزرگسال در طول 10 سال انجام دادند. آنها دریافتند که شرکت‌کنندگانی که رژیم‌های غذایی سرشار از کولین داشتند، در تست‌های حافظه عملکرد بهتری داشتند.

کولین پیش ساز استیل کولین است که برای شکل گیری خاطرات جدید ضروری است.

چه غذاهایی سرشار از کولین هستند؟

مرغ و تخم مرغ (زرده تخم مرغ حاوی 90 درصد کل کولین موجود در تخم مرغ است). فقط در صورتی که نگران کلسترول بالای زرده تخم مرغ هستید، می توانید نفس راحتی بکشید. مطالعات اخیر نشان می دهد که تخم مرغ (از جمله زرده) یک غذای سالم برای تقریبا همه است.

و اگر گیاهخوار هستید، جایگزین هایی برای دریافت کولین در رژیم غذایی شما وجود دارد:

 • عدس
 • دانه های آفتابگردان
 • دانه کدو تنبل
 • بادام
 • کلم
 • گل كلم
 • کلم بروکلی

20. اسیدهای چرب امگا 3 بخورید

اسیدهای چرب امگا 3 برای عملکرد مغز حیاتی هستند. یک آزمایش (Yehuda, S. 2005) نشان داد که مصرف ترکیبی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 باعث کاهش اضطراب امتحان در دانش آموزان و بهبود تمرکز ذهنی آن ها می شود.

اسیدهای چرب امگا 3 با پیشگیری از فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، آرتریت، پوکی استخوان، افسردگی، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)، زوال عقل، آلزایمر، آسم، سرطان کولورکتال و سرطان پروستات مرتبط هستند.

در اینجا غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 آورده شده است:

 • ماهی سالمون
 • ساردین
 • ماهی قزل آلا
 • دانه کتان
 • دانه کدو تنبل
 • گردو

هدیه نجفی

3 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...